Domov 5 Dogodek 5 FHŠ srečevanja: z ameriško avtorico Amy Fradel o življenju izseljencev

FHŠ srečevanja: z ameriško avtorico Amy Fradel o življenju izseljencev

23. septembra, 2024

V ponedeljek, 7. oktobra, bo ob 18. uri v avli Armerije UP potekalo srečanje z ameriško zdravnico Amy Fradel iz mesteca Belfast v ameriški zvezni državi Maine, ki je potomka slovenskih izseljencev. Na podstrešju svojih pokojnih staršev je nekoč našla škatlo s 300 pismi in številnimi fotografijami, prek katerih je njena babica vse življenje vzdrževala stike s sorodniki v domovini. Tako je nastala knjiga Four acres under Slavnik: a Slovenian migration story, o kateri bo govora na srečanju v okviru FHŠ srečevanja. Z avtorico se bo pogovarjal zgodovinar prof. dr. Aleksej Kalc. Dogodek bo potekal v slovenščini in angleščini, tudi prevod bo zagotovljen.

Pred in po prvi svetovni vojni so se številni prebivalci z območja pod Slavnikom selili v iskanju boljšega zaslužka in svetlejše bodočnosti. Eni so odhajali v Trst, drugi so ubirali pot čez Atlantik v Severno Ameriko. Med temi sta bila leta 1913 tudi Janez Fradel in njegova zaročenka Marija Fabjančič, ki sta leta 1913 odpotovala čez ocean v obljubljeno deželo, v kateri nista nameravala ostati za vedno. Načrtovala sta, da se v nekaj letih vrneta in s prisluženim denarjem povečat svojo malo kmetijo v domačem kraju. Zgodilo pa se je, kot pri mnogih drugih izseljencih, da sta se ukoreninila v ZDA, kjer je dalje potekalo njihovo življenje in življenje njihovih otrok.

Vezi s “starim krajem” pa se niso pretrgale, družinska in sorodstvena razmerja so se nadaljevala na daljavo preko dopisovanja. Pisma, ki so celih 50 let potovala čez Atlantik, so tako postala glavni vir, s pomočjo katerega nam Amy Fradel razkriva pisano zgodbo svojih prednikov. Z zanimanjem je med prebiranjem prevedenih pisem odkrivala člane družine, za katere ni vedela, in spoznavala, kaj se je z njimi dogajalo v preteklosti. Hkrati nam delo prikaže vsakdanje praktično življenje, izkušnje in čutenja malih ljudi skozi razgibano zgodovino dvajsetega stoletja.

Njeno delo pa ni le zgodba o izseljevanju, temveč tudi pomemben dokument, ki osvetljuje širšo zgodovinsko in kulturno izkušnjo slovenskih priseljencev v ZDA. Avtorica namreč prinaša vpogled v vsakdanje življenje teh ljudi v novem svetu, njihove boje, uspehe in izzive ter ohranjanje slovenske identitete na tujem. Zaradi tega ni presenetljivo, da je bila knjiga nagrajena s prestižno literarno nagrado Slovenske ameriške zveze (Slovenian Union of America Literary Award) za leto 2022.

Predstavitev poteka v okviru temeljnega raziskovalnega projekta Med »deseto banovino« in »sedmo republiko«: države in diaspore v prvi in drugi Jugoslaviji (J6-50191), ki ga financira ARIS. Dogodek poteka tudi v okviru projekta Evropska noč raziskovalcev.

Zadnji dogodki

Služba za promocijo in vseživljenjsko učenje

Univerza na Primorskem Fakulteta za humanistične študije
Titov trg 5, 6000 Koper