Domov 5 Obvestila 5 Esej o viziji za Evropo študentki FHŠ prinesel nagrado

Esej o viziji za Evropo študentki FHŠ prinesel nagrado

5. septembra, 2024

V spomladanskih mesecih je Univerza Saarland skupaj s partnerji organizirala natečaj za najboljše študentske eseje na temo vizije za Evropo. Da je tema med mladimi še kako aktualna, je pokazalo veliko število oddanih esejev – teh je bilo kar 80. Komisija je po skrbnem pregledu izbrala tri, ki so izstopali po svoji izvirnosti, globini razmišljanja in jasnosti izražanja ter najboljše pisce tudi nagradila. Med njimi je Petra Arih, študentka Medkulturnega jezikovnega posredovanja na Fakulteti za humanistične študije Univerze na Primorskem.

Natečaj je bil odprt za študente partnerskih univerze v mreži Transform4Europe in University of the Greater Region (UniGR), Fundacija Friedrich pa je za najbolj prepričljive prispevke zagotovila nagrade. Do roka oddaje je prispelo več kot 80 prispevkov, kar potrjuje široko zanimanje in angažiranost mladih pri oblikovanju evropske prihodnosti.

Komisijo so sestavljali evropski poslanec Reinhard Bütikofer, raziskovalka dr. Florence Gaub, britanski zgodovinar Timothy Garton Ash, nekdanja nemška ministrica za kulturo Christina Weiss, nekdanji predsednik Humboldtove univerze v Berlinu prof. dr. Jan-Hendrik Olbertz in predsednica Clustra za evropske študije in profesorica civilnega prava, rimskega prava in evropskega primerjalnega prava prof dr. dr. h.c. Tiziana Chiusi in člani upravnega odbora fundacije Friedrich Stiftung. Zanimalo jih je predvsem, kako mladi doživljajo Evropo danes in kakšne vizije ter izkušnje oblikujejo njihovo predstavo o Evropi prihodnosti.

Prvo in drugo mesto sta zasedla študenta Univerze v Saarlandu, kot tretji najboljši esej pa je komisija izpostavila delo Petre Arih, študentke prve stopnje študijskega programa Medkulturno jezikovno posredovanje na Fakulteti za humanistične študije. Študentkin esej v angleščini lahko preberete tukaj.