Domov 5 Konfucijeva učilnica 5 FHŠ in Tehnološka univerza Ningbo za okrepitev sodelovanja na področju družboslovja

17. maja, 2024

Na obisku v Kopru se te dni mudi delegacija predstavnikov Tehnološke univerze Ningbo iz province Zhejiang na Kitajskem, ki je Univerzo na Primorskem obiskala z namenom krepitve akademskega in znanstvenega sodelovanja na področju družboslovja ter slovenistike. Delegacija je izkazala zanimanje za meduniverzitetno sodelovanje tudi na drugih področjih skupnega interesa.

Tričlansko delegacijo sestavljajo dekanja Fakultete za humanistiko in umetnost prof. dr. Wu Yuxia, namestnica direktorice Centra za slovenistične študije dr. Du Ying in direktorica Inštituta za tradicionalno sporazumevanje v kulturi prof. dr. Diu Ying.

V dopoldanskem terminu so se sestale s predstavnicami Oddelka za slovenistiko FHŠ doc. dr. Klaro Šumenjak, doc. dr. Jano Volk, lekt. Niko Pavletić in asist. Pijo Stegel. Kitajski delegaciji so podrobneje predstavile delovanje Centra za slovenski jezik in prihajajočo Poletno šolo slovenskega jezika »Halo, tukaj slovenski Mediteran!«.

Delagacija se je zanimala za izmenjavo dobrih praks na področju proučevanja in poučevanja slovenskega jezika in kulture. Predstavile so svojo revijo The Slovenia Quarterly, v kateri objavljajo aktualne novosti s področja slovenske kulture, umetnosti, športa, politike, turizma idr. Podarile so nam učno gradivo, ki so ga oblikovali na Tehnološki univerzi Ningbo in je namenjeno mladim za učenje kitajščine in o kitajski kulturi.

Popoldne so jih v prostorih Konfucijeve učilnice Koper Univerze na Primorskem sprejele vodja izr. prof. dr. Neva Čebron, kitajska učiteljica mag. Xu Yidan in sinologinja mag. Anja Ahčin. Potem ko so gostje podrobneje spoznale delo KUK UP, je razprava tekla o prihodnjem sodelovanju med univerzama v okviru Centra za slovenistične študije.

Kot zanimivost izpostavljamo še, da na tamkajšnji univerzi deluje Center za kitajsko-slovenske raziskave na področju znanosti in tehnologije, ki sta ga ustanovila Tehnološka univerza Ningbo in Slovensko inovacijsko stičišče. Raziskovalni center ima dve podružnici, in sicer kitajsko podružnico v Ningbu in ljubljansko podružnico. Primarni cilj centra je krepiti znanstveno-tehnološko in industrijsko sodelovanje med državama ter preučevanje razvojne poti kitajsko-slovenskega znanstveno-tehnološkega inovacijskega sodelovanja.