Domov 5 Obvestila 5 FHŠ v medijih: doc. dr. Neža Čebron Lipovec o arhitekturni identiteti našega prostora

12. septembra, 2024

Doc. dr. Neža Čebron Lipovec, predavateljica in raziskovalka na Fakulteti za humanistične študije Univerze na Primorskem, se je z novinarko Dela pogovarjala o kontroverznem arhitektu Edu Mihevcu, ki je konec petdesetih let prejšnjega stoletja sredi historičnega Kopra umestil rdečo stolpnico, o tem, kako je vplival na povojno identiteto širšega prostora in kako je s to identiteto danes.

Povod za pogovor s strokovnjakinjo za kulturno dediščino je bila nova svetlozelena fasada enega od stanovanjskih blokov, ki jih je v 60. letih prejšnjega stoletja zasnoval arhitekt Edo Mihevc na koprskem Vojkovem nabrežju. Mihevčeva arhitektura, ki je sicer izrazito zaznamovala mesto, ni posebej zaščitena, stanovanjski bloki pa so že zunaj pasu kulturnovarstvene zaščite starega mestnega jedra.

Prispevek je dostopen tukaj.