Domov 5 Konfucijeva učilnica 5 Kitajska delegacija menihov iz daoističnega templja obiskala Univerzo na Primorskem

24. oktobra, 2024

V četrtek, 24. oktobra, se je v Kopru mudila kitajska delegacija desetih menihov iz daoističnega templja Chongdao guan iz kitajske province Jiangxi, ki jo je vodil opat Song Chongdao. Delegacijo je sprejela vodja Konfucijeve učilnice Koper izr. prof. Neva Čebron, ob tej priložnosti pa je opat izvedel predavanje o vplivu umetne inteligence na etiko daoizma.

Obisk se je začel z posvetitvijo Slovenskega daoističnega templja Najvišje harmonije na Prešernovem trgu v Kopru, kjer so menihi obeležili pomemben trenutek za lokalno daoistično skupnost. Popoldne so obiskali tudi Univerzo na Primorskem, kjer je opat Song izvedel predavanje o vplivu umetne inteligence na etiko daoizma.

Uvodoma so udeležence dogodka in kitajsko delegacijo pozdravili rektor Slovenskega daoističnega templja Jure Čeh, vodja Konfucijeve učilnice Koper UP izr. prof. dr. Neva Čebron in prof. dr. Dragan Marušič (UP FAMNIT), ki je v nagovoru spomnil na deset let obstoja konfucijeve učilnice in njen prispevek k širjenju znanja o kitajski kulturi.

Opat je v svojem govoru je poudaril, kako napredek tehnologije, kot je umetna inteligenca, postavlja nova vprašanja o moralnih vrednotah in življenjskih načelih. S predavanja izpostavljamo naslednjo misel opata: pomembno je ohranjati ravnotežje med tehnološkim napredkom in duhovnimi vrednotami ter iskanjem harmoničnega sobivanja.

Obisk delegacije menihov je tako ne le krepil medkulturne vezi, temveč tudi spodbudil razpravo o pomembnih etičnih vprašanjih v sodobni družbi.