Domov 5 Obvestila 5 Ob tednu italijanskega jezika predavanje na temo italijanščine kot jezika brez imperija

10. oktobra, 2024

Letošnji teden italijanskega jezika po svetu bo posvečen knjigi kot nositeljici italijanske kulturne dediščine. Tudi na Fakulteti za humanistične študije Univerze na Primorskem bomo v petek, 18. oktobra, ob 10.30 zaznamovali teden italijanskega jezika. Oddelek za italijanistiko v sodelovanju z Generalnim konzulatom Italije v Kopru organizira predavanje na temo italijanščine kot jezika brez imperija. Ta dan bo fakulteta gostila številne dijake, dogodek pa je namenjen tudi zainteresirani širši javnosti.

Teden italijanskega jezika obeležujemo oktobra, vsako leto pa poteka pod drugo tematiko. Italijansko ministrstvo za zunanje zadeve je v sodelovanju s partnerji jezikovne promocije opredelil letošnjo temo, in sicer Italijanščina in knjiga: svet med vrsticami.

Ob tej priložnosti Generalni konzulat Italije Koper v sodelovanju s Fakulteto za humanistične študije Univerze na Primorskem organizira predavanje Italijanščina kot jezik brez imperija, ki ga bo izvedel prof. dr. Giuseppe Patota z Univerze v Sieni.

Italijanščina ni in nikoli ni bila široko razširjen jezik, kot sta bili v antiki grščina in latinščina in kot so dandanes jeziki, kot so angleščina, španščina, portugalščina, kitajščina in ruščina. Za razliko od teh jezikov italijanski jezik nikoli ni mogel računati na politično-vojaški imperij, ki bi bil naklonjen njegovi širitvi, zato ni retorično reči, da je – na srečo – širitev italijanščine v svetu  posledica drugih dejavnikov in drugih vrednot: nadnacionalne diplomacije, trgovine, humanističnih ved, znanosti in umetnosti. V času, ki ga ima na voljo, bo prof. Patota poskušal na kratko orisati zgodovino italijanskega jezika in najvidnejše osebnosti.

Predavanja se bodo udeležili številni dijaki obalnih srednjih šol, lahko pa se ga udeleži tudi širša zainteresirana javnost. Dogodek bo potekal v petek, 18. oktobra, ob 10.30 v predavalnici Tramontana na Fakulteti za humanistične študije.

Invito

Gentilmente invitati  alla lezione del prof. Giuseppe Patota, dal titolo L’italiano: una lingua senza impero che si terrà venerdì, 18 ottobre 2024 alle ore 13.00 presso l’aula Tramontana, (Facoltà di Studi Umanistici dell’Università del Litorale, Piazza Tito 4, Capodistria). La lezione si terrà nell’ambito della Settimana della Lingua Italiana nel mondo ed è organizzata dal Consolato Generale d’Italia a Capodistria in collaborazione del Dipartimento di Italianistica della Facoltà di Studi Umanistici dell’Università del Litorale. La lezione si terrà in lingua italiana.

L’italiano non è né è mai stata una lingua di larghissima espansione, come furono in età antica il greco e il latino e come sono state e sono in età moderna e contemporanea lingue come l’inglese, lo spagnolo, il portoghese, il cinese e il russo. A differenza di questi idiomi, non ha mai potuto contare su un impero politico-militare che ne favorisse la diffusione; sicché non è retorico affermare che – per fortuna – la sua fortuna nel mondo si deve ad altri fattori e ad altri valori: la diplomazia sovranazionale, il commercio, l’esercizio delle lettere, delle scienze e delle arti. Nel tempo a sua disposizione, Giuseppe Patota tenterà di ricostruire la sua storia per grandi linee e per grandi nomi.