Domov 5 Obvestila 5 Prof. dr. Irena Lazar častna pokroviteljica 30. slovenskega festivala znanosti

Prof. dr. Irena Lazar častna pokroviteljica 30. slovenskega festivala znanosti

24. septembra, 2024

Na ljubljanski Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo se danes začenja jubilejni 30. slovenski festival znanosti z mednarodno udeležbo, ki ga organizira Slovenska znanstvena fundacija. Festival pod geslom Razlagati znanost bo potekal do vključno četrtka, s svojim predavanjem o rastlinah pa ga bo odprla raziskovalka na NIB Marina Dermastia. Festival organizira SZF v partnerskem sodelovanju z organizacijami in posamezniki, med katerimi so pomembni vrhunski znanstveniki in strokovnjaki slovenskega rodu. Častna pokroviteljica festivala pa je predsednica znanstvenega sveta SZF in dekanja Fakultete za humanistične študije Univerze na Primorskem prof. dr. Irena Lazar.

SZF je največja slovenska ustanova za neodvisno podporo znanosti. Ustanovili so jo leta 1994, tako letos praznuje že 30 let svojega delovanja. Slovenski festival znanosti je vsakoletno tridnevno praznovanje znanosti, pri katerem sodelujejo slovenski komunikatorji znanosti vseh generacij ter mladi s slovenski osnovnih in srednjih šol skupaj s svojimi učitelji.

Med osrednjimi dogodki prvega dne festivala je tudi otvoritev dveh razstav, in sicer razstave fotografij popolnega Sončevega mrka slovenskih avtorjev, posnetih v ZDA in Kanadi, ter razstave fotografij polarnega sija nad Slovenijo. Razstavi sta nastali na pobudo vodje festivalske sekcije za astronomijo Borisa Khama, fotografije pa so izbrali na natečaju v soorganizaciji revije Spika in SZF.

Razstava sledi letošnjemu geslu festivala Razlagati znanost, ki po navedbah SZF predstavlja “osnovno nalogo raziskovalcev in s tem vlogo znanosti v sodobni družbi in državi”. Pri razlaganju in popularizaciji znanosti ima pomembno vlogo tudi vizualno znanstveno komuniciranje profesionalnih in ljubiteljskih fotografov ter snemalcev, so poudarili.

Trije festivalski dnevi bodo sicer posvečeni trem velikim Slovencem, članom Slovenske akademije znanosti in umetnosti, katerih visoke obletnice rojstva obeležujemo letos – zoologu Jovanu Hadžiju, strojniku Feliksu Lobetu in geologu Mariu Pleničarju. Pozornost bodo namenili tudi trem svetovnim velikanom, in sicer naravoslovcu Galileu Galileju, literarnemu in znanstvenemu geniju Johannu Wolfgangu Goetheju ter pomembnemu znanstveniku 20. stoletja Albertu Einsteinu.