Domov 5 Obvestila 5 Prof. dr. Krištof Jacek Kozak na mednarodnem simpoziju o usodni ženski slovenskega dramskega modernizma

14. oktobra, 2024

Med 9. in 11. oktobrom je na Slovenskem gledališkem inštitutu potekal mednarodni znanstveni simpozij Avantgarda umetnosti, gledališče in revolucioniranje razmerja med periferijo in središčem. Udeležil se ga je tudi sodelavec Oddelka za slovenistiko prof. dr. Krištof Jacek Kozak s predavanjem Usodna ženska slovenskega dramskega modernizma.

Na simpoziju v organizaciji Slovenskega gledališkega inštituta (SLOGI), Akademije za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani (UL AGRFT), revije za teorijo scenskih umetnosti Amfiteater in Slovenskega društva za estetiko (SDE) je sodelovalo več kot 25 mednarodnih in domačih strokovnjakov.

Sodelujoči so naslovili nekaj ključnih tematskih vprašanj, ko so:

• Kako misliti evropsko gledališko avantgardo z današnje perspektive?
  • Kako so se in se tudi danes avantgarde upirajo asimetriji mednarodnih umetniških sil ter revolucionirajo odnos med periferijo in središčem?
  • V kakšnem stanju so danes raziskave vzhodnoevropskih in srednjeevropskih avantgard?
  • Se je zemljevid evropskih gledaliških avantgard v zadnjih desetletjih razsrediščil? Kako? Do katere mere?
  • Kako je z avtonomijo umetnosti v razmerju med avantgardo in družbo?
  • Kako se estetske avantgarde povezujejo z družbenimi gibanji, preteklostjo, sedanjostjo in prihodnostjo?

Del programa simpozija je bilo tudi predavanje na temo Usodna ženska slovenskega dramskega modernizma, ki ga je izvedel prof. dr. Krištof Jacek Kozak.