Domov 5 Obvestila 5 Teden italijanskega jezika obeležili s predavanjem o italijanščini kot jeziku brez imperija

18. oktobra, 2024

Teden italijanskega jezika, ki je tokrat posvečen knjigi kot nositeljici italijanske kulturne dediščine, smo obeležili tudi na Fakulteti za humanistične študije. Oddelek za italijanistiko je v sodelovanju s konzulatom Italije v Kopru organiziral predavanje na temo italijanščine kot jezika brez imperija, ki ga je izvedel prof. dr. Giuseppe Patota z Univerze v Sieni. Predavanju so prisluhnili številni dijaki in njihovi učitelji, študenti fakultete in zaposleni.

Teden italijanskega jezika vsako leto pa poteka pod drugo tematiko. Italijansko ministrstvo za zunanje zadeve je v sodelovanju s partnerji jezikovne promocije opredelil letošnjo temo, in sicer Italijanščina in knjiga: svet med vrsticami. Zbrane sta najprej pozdravila predstojnica Oddelka za italijanistiko doc. dr. Helena Bažec in generalni konzul Italije v Sloveniji Giovanni Coviello.

V nadaljevanju je gostujoči predavatelj prof. dr. Giuseppe Patota poudaril, da italijanščina ni in nikoli ni bila široko razširjen jezik, kot sta bili v antiki grščina in latinščina in kot so dandanes jeziki, kot so angleščina, španščina, portugalščina, kitajščina in ruščina. Za razliko od teh jezikov italijanski jezik nikoli ni mogel računati na politično-vojaški imperij, ki bi bil naklonjen njegovi širitvi, zato ni retorično reči, da je – na srečo – širitev italijanščine v svetu  posledica drugih dejavnikov in drugih vrednot: nadnacionalne diplomacije, trgovine, humanističnih ved, znanosti in umetnosti.

Predavanja so se udeležili številni dijaki obalnih srednjih šol in njihovi učitelji, študenti in študentke fakultete ter Oddelka za italijanistiko ter zaposleni.