Domov 9 Projekti 9 IAD 9 Drugi projekti 9 8 – Koper – Dolinska cesta II

8 – Koper – Dolinska cesta II

25. julija, 2018

Naročnik: zasebni investitor.
Izvajalec: Univerza na Primorskem, Fakulteta za humanistične študije, Inštitut za arheologijo in dediščino, Titov trg 5, 6000 Koper
Odgovorna oseba izvajalca: doc. dr. Alenka Tomaž, univ. dipl. arheol.
Vodja raziskave: doc. dr. Alenka Tomaž, univ. dipl. arheol.
Datum izvedbe terenskih del: 325. 7. 2018 – 26. 7. 2018.
Koda raziskave: 18-0256.

Z arheološkim strojnim izkopom 7 testnih sond v skupni površini 42 m2, smo evidentirali stratifikacijo geoloških plasti in sledi recentnih posegov. Glede na rezultate testnega sondranja kakor tudi analizo drobnega gradiva lahko predvidevamo, da je bil predvsem vzhodni del območja raziskave uporabljan že v rimskem času, čeprav sledi rimskodobnih objektov ali plasti ni bilo odkritih. Rimskodobne najdbe so nahaja le v sekundarnem kontekstu v sondah 5 in 6 na skrajnem vzhodnem robu raziskanega dela območja. Ta del obravnavanega prostora morda lahko razumemo tudi kot del rimskodobne kulturne krajine z manjšim poselitvenim potencialom, ki je bil ob priliki nasipavanja terena poškodovan. Lokaciji, kjer so bile odkrite rimskobne najdbe, sta tudi sicer najbližje območju, oziroma cesti, kjer so bile že v preteklosti odkrite rimskodobne najdbe najdišča Koper – Arheološko najdišče Pri Angelu (EŠD 16581).