Domov 5 Obvestila 5 V Skopju predstavljena razstavna monografija Herojska doba Histrov

V Skopju predstavljena razstavna monografija Herojska doba Histrov

16. septembra, 2024

V torek, 10. septembra, so v Skopju predstavili novo knjigo Herojska doba Histrov (Herojskoto doba na Histrite / The Heroic Age of The Histri) v okviru mednarodne razstave, ki nosi isti naslov, in programa ob 100-letnici Arheološkega muzeja Republike Severne Makedonije. Avtorstvo razstave in monografije podpisuje izr. prof. dr. Martina Blečić Kavur z Oddelka za arheologijo in dediščino.

V sklopu dejavnosti razstave Herojska doba Histrov (Herojskoto doba na Histrite / The Heroic Age of The Histri), ki je bila postavljena znotraj obsežnega muzejskega programa ob 100-letnici Arheološkega muzeja RS Makedonije v Skopju, je kot zadnji dogodek predstavljana razstavna monografija. Ta velika mednarodna razstava je nastala v sodelovanju Arheološkega muzeja Istre v Puli in Fakultete za humanistične študije Univerze na Primorskem v Kopru, saj avtorstvo razstave in monografije podpisuje izr. prof. dr. Martina Blečić Kavur z Oddelka za arheologijo in dediščino.

Razstava obsega 240 predmetov, ki predstavljajo pomemben del istrske arheološke dediščine. V osredotočenem obsegu je konceptualizirala to, kar trenutno vemo o Histrih, o njihovi kulturi skozi obrede in načine pokopavanja, ki jih lahko opazujemo v odsevu reprezentativnih predmetov bogate materialne kulture. Tako so najpomembnejše teme organizirane v 7 sklopov s premišljenim izborom predmetov, ki omogočajo predstavitev številnih vidikov te civilizacije. Podobno zasnovo sledi tudi razstavna monografija. Natisnjena je v seriji monografskih knjig 3 muzeja v Skopju, čigava glavna urednica je dr. Aleksandra Papazovska. Ob promociji so slavnostne nagovore imeli dr. Slavica Babamova, direktorica Arheološkega muzeja RS Makedonije, prof. dr. Antonio Jakimovski z Univerze Sv. Ciril in Metod, Filozofske fakultete v Skopju in avtorica knjige. Razstava je bila odprta manj kot 4 mesece in v tem času si jo je ogledalo približno 8.000 obiskovalcev.